YÜKLENİYOR
Dünya Asteroid Tehlikesi

Felaket Yaratabilecek Bir Asteroid Dünya'yı Teğet Geçti

'2010 WC9' adı verilen ve saniyede 12 kilometrelik bir hızla ilerleyen asteroid, Dünya’nın 202 bin kilometre yakınından geçip uzay boşluğunda yoluna devam etti. Uzayın büyüklüğü göz önüne alındığında uzmanlar, bu yakın geçişi oldukça tehlikeli olarak tanımlıyor.

Uzmanlara göre, New York'un simgelerinden olan Özgürlük Anıtı büyüklüğündeki bu asteroidin Dünya’ya düşmesi halinde bir felaket kaçınılmaz olacaktı. Hollywood filmlerinin de en popüler konularından biri olan bu senaryo, aslında bir hayli ciddiye alınması gereken bir konu. Çünkü Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’ya göre, gezegenimize olası bir asteroid çarpması durumunda geleceğimiz hiç de parlak görünmüyor ve böyle bir duruma yeterince hazırlıklı değiliz.

Gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı yönünde uyarılarda bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union'ın toplantısında yaptığı konuşmada, sürpriz bir asteroide müdahale edecek yeterli sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti. İnsanlığın böyle bir durumda ne yapılacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmadığını ve bu durumun her an gerçekleşebilecek büyük bir risk oluşturduğunu belirtmişti.

Bu konuda çeşitli önerilerde de bulunan Nuth’a göre bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu, tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri incelemek olan bir aracı uzaya göndermek.

Kuru Kafa Görünümlü Asteroid Bir Kez Daha Dünya'yı Teğet Geçecek İnternet Kuru Kafa Görünümlü Asteroid Bir Kez Daha Dünya'yı Teğet Geçecek

01:21 Nasa Kamerasıyla Göktaşı Yağmurları teknoloji Nasa Kamerasıyla Göktaşı Yağmurları

NASA Artık Uzaya Odaklanacak teknoloji NASA Artık Uzaya Odaklanacak

YORUMU GÖSTER